Mėnesio laiko trukmės stovykla
Mėnesio laiko trukmės "Įgūdžių laboratorija" stovyklos metu teikiamos socialinių ir darbinių įgūdžių ugdymo paslaugos ypatingai pažeidžiamiems jauniems žmonėms. Taikomos grupinės ir individualios konsultacijos. Jaunuoliai įgyja bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžių, higienos, planavimo, pilietinio dalyvavimo įgūdžių. Pasirengia asmeninį karjeros planą ir nusimato priemones tikslų siekimui. Įgyja drąsos dalyvauti socialiai atsakingose veiklose. Mokosi pažinti ir išreikšti save. Ugdo bendruosius įgūdžius, reikalingus integruojantis į darbo rinką.
Jaunuolių palydėjimo paslauga
Su kiekvienu stovyklos dalyviu sudaromas individualus psichosocialinės pagalbos planas. Dar prieš stovyklos pradžią pradedamas kurti pasitikėjimu grindžiamas ryšys su jaunuoliu ir jį supančia artima aplinka. Palaikantis ir į asmens pokytį orientuotas ryšys su jaunuoliu ir artima aplinka tęsiamas ne mažiau nei 6 mėnėsius po stovyklos pabaigos. Teikiamos paslaugos padeda ugdyti jaunuolio savarankiškumą. Kvalifikuoti specialistai padeda siekti išsilavinom ar įgyti darbinę kvalifikaciją, integruotis į darbo rinką ar spręsti kylančias problemas.
Bendruomenė
"Įgūdžių laboratorija" - tai socialinė inovacija vykdoma mažame Antalieptės miestelyje, kur įsikūręs "Inovatorių slėnis". "Inovatorių slėnis" vienija vietos bendruomenę, į veiklas aktyviai įsitraukti kviečia skirtingas nacionalines ir tarptautines bendruomenes. "Įgūdžių laboratorija" kuria unikalią skirtingas socialines grupes atstovaujančių jaunuolių ir jų artimųjų bei su jaunimu dirbančių specialistų bendruomenę. Verslos sektoriaus atstovai kviečiami tapti augančios bendruomenės ir jaunuolių ateitį kuriančios bendruomenės dalimi.
Mokymosi procesas
Įgūdžių laboratorijoje mokymosi procesą sudaro keli etapai. Tik sujungus šiuos etapus į
visumą gauname kokybiškas paslaugas jauniems žmonėms.
Tam, kad jaunuolis gautų tinkamas paslaugas ir jas gautų tas, kuriam to labiausiai reikia yra vykdoma dalyvių atranka. Šiame etape didelis vaidmuo yra skiriamas organizacijoms partnerėms. Jos suranda ir padeda pasiekti jaunuolį, kuriam reikėtų ir kuris norėtų dalyvauti stovykloje.
Šiame etape yra vertinamos jauno žmogaus turimos kompetencijos, žinios ir gabumai. Mums labai svarbu yra pažinti jaunuolį kiek įmanoma daugiau, kad galėtume jam suteikti reikiamą pagalbą ir palaikymą. Šiame etape mes stengiamės kuo daugiau sužinoti apie patį jaunuolį ir jo aplinką.
Čia mėnesį laiko su jaunuoliu dirba specialistų komanda, kuri per tą laiką padeda jaunam žmogui ir palydį jį jo mokymosi kelyje. Jaunuoliui yra sudaromas mokymosi planas ir galimybės jam siekti savo išsikeltų tikslų. Dirbamas ir gyvendamas su grupe jaunuolis mokinasi gyventi bendruomenėje ir savarankiškai kurti savo gyvenimą.
Šio proceso pagalba yra užtikrinamas tolimesnis darbas su jaunu žmogumi. Po stovyklos esant poreikiui jaunuoliui yra suteikiama palydėjimo paslauga. Sudaromas planas, kurio pagalba yra teikiamos tarpininkavimo, atstovavimo ir kitos reikalingos paslaugos, kad jaunas žmogus sėkmingai integruotųsi į visuomenę.
Mokymosi ir apgyvendinimo principai
Lyčių lygybė
Teikiant kompleksines socialinės pagalbos paslaugas „Įgūdžių laboratorija” užtikrinamas lyčių lygybės principas. Veiklose sudaromos sąlygos dalyvauti skirtingas lytis atstovaujantiems žmonėms, sukuriamos saugios sąlygos gyventi ir dalyvauti ugdomosiose veiklose, išreikštis save. Organizuojant ugdomąsias ir edukacines veiklas atsižvelgiama į lyties aspektą bei galimus konfliktus atsižvelgiant į lyties identitetą.
Tvarumas gyvenamojoje aplinkoje
Stovyklos metu ugdomi jaunuolių gebėjimai kasdienėje veikloje taikyti tvarius sprendimus. Taikant neformalau ugdymo principus jaunuoliai mokomi tausoti gamtos resursus, prisidėti prie kovos su klimato kaita. Mažinami vartotojiški įpročiai skatinant dalintis, mažinamas maisto švaistymas ugdant sveikos gyvensenos įgūdžius.
Santechnika
Santechniko profesija niekada neprarado savo aktualumo. Geras vandentiekio meistras ir šiandien labai reikalingas ir namų šeimininkei, kai užsikemša vamzdžiai, ir statytojams, statantiems ir didžiulius, ir mažesnius, individualius namus. Darbui su šiuolaikinės vandens inžinerinėmis sistemomis reikalingos nuolat atnaujinamos žinios, nes jos kas kartą yra tobulinamos. Šiuolaikinės santechninės sistemos sukurtos taip, kad montuoti būtų lengva, paprasta, patogu ir nereikėtų grįžti taisyti jau padaryto darbo. Yra tik viena sąlyga – reikia mokėti su ja dirbti“, – Įgūdžių laboratorijos dalyviams sakė dirbantis su jais, TECE Baltikum komercijos direktorius, Regimantas Mikučionis.
Apgyvendinimas
Jaunuoliai mėnesį laiko gyvena saugiuose namuose, kurie yra pritaikyti jaunų žmonių poreikiams. Gyvenamieji kambariai, virtuvė, valgomasis, poilsio ir darbo salė, kitos erdvės, yra kuriamos pačių jaunų žmonių jas remontuojant ir jaukiai įrengiant. Kiekviena jaunuolių grupė palieka šiltą pėdsaką sukurdama interjero detales. Jaunuoliai skatinami mąstyti, gyventi ir kurti tvariai, kuriant iš antrinio diziano medžiagų.
Darbo metodika
„Įgūdžių laboratorija” stovyklos darbo metodika paremta individualiu požiūriu ir aiškia dienotvarke. Jaunuolių veiklų organizavimo principai supažindina jaunuolius su darbo savaitės principais. Penkias darbo dienas jaunuoliai aktyviai dalyvauja ugdomosiose veiklose. Kiekvieną dieną suplanuotos ugdomosios veiklos trunka 8 valandas. Nuo pirmadienio iki ketvirtadienio pusę dienos vyksta socialinių įgūdžių ugdymo grupiniai užsiėmimai, o po pietų jaunuoliai ugdo darbinius įgūdžius dirbdami su medžiu bei gamindami valgyti. Penktadienį pusę dienos jaunuoliai dalyvauja psichoedukaciniuose užsiėmimuose, o po pietų įsitraukia į bendruomenines veiklas. Mėnesio laiko stovyklos metu palaipsniui ugdomas jaunuolių savarankiškumas ir iniciatyvumas, skatinant įvardinti problemines sritis, kurias norėtų tobulinti. Individualių konsultacijų metu teikiama pagalba sprendžiant užimtumo, socialines bei psichologines problemas. Šeštadieniai yra skirti ugdyti tikslingos laisvalaikio leidimo įgūdžius. O sekmadienius mes vadiname „bimbadieniais”, tačiau jau po pietų jaunuoliai prašo veiklos.